Make your own free website on Tripod.com
UZAY YOLU

STAR TREK

 

GEZEGEN SINIFLANDIRMA SiSTEMi

Gezegenler, yasanabilirligine göre siniflandirilmistir. Bu sistemde gezegenlere harfler vererek tanimlama yapilmistir. M harfine yakin gezegenler, genellikle hayatin gelismesi için uygun sartlarin oldugu yerleri gösterir. M'den sonraki harflese gezegenlerin yasamaya uygun sartlari bulundurmadigini gösterir.

 

D SINIFI GEZEGENLER

Küçük, kayalik gezegenlerdir. Wrath Of Khan'da gördügümüz REGULA, D sinifi bir gezegendir.

 

H SINIFI GEZEGENLER

Genellikle son derece kurak gezegenlerdir. Ancak zaman zaman bu tür gezegenlerde de koloniler kurulabilmektedir.

 

J SINIFI GEZEGENLER

Büyük gaz kitleleridir. Bu tür gezegenlerin atmosferlerine hakim olan türbülanslar, gezegendeki rüzgar hizinin saatte 10.000 kilometrenin bile üzerine çikmasina yol açabilir. Jupiter ve Satürn bu tür gezegenlere örnek olarak verilebilir.

 

K SINIFI GEZEGENLER

Yerçekimi düzeyleri M sinifi gezegenlerinkine oldukça yakin olmasina ragmen bu gezegenler, insan ve insansi canlilarin hayatini devam ettirebilmesine uygun sartlara sahip degildir. Bu siniftaki gezegenlerde yasamak ancak hayat destek sistemleri ya da özel yapilarin içinde mümkündür.

 

L SINIFI GEZEGENLER

Genellikle küçük, kayalik ve sulak alanlarin azinlikta oldugu ve karbon ve argon gazlarinin atmosferin büyük bölümünü olusturdugu gezegenler bu sinifa girerler. Bu siniftaki gezegenlerin bazilarinda yasamaya elverisli kosullar vardir, ancak bu genellikle sadece bitkilerin yasamasina olanak tanir.

 

M SINIFI GEZEGENLER

Genellikle küçük, kayalik ve sulak alanlarin çogunlukta oldugu ve oksijen-nitrojen gazlarinin atmosferin büyük bölümünü olusturdugu gezegenler bu sinifa girerler. Bu gezegenler organik hayatin dogmasi ve gelisebilmesi için en uygun kosullara sahip gezegenlerdir. Bu sinif için verilebilecek en güzel örnek Dünya ve Vulkan gezegenleridir.