Make your own free website on Tripod.com
UZAY YOLU

STAR TREK

 

STAR TREK TEKNOLOJiSi

Uzay Yolu'nu birkaç dakika seyrettikten sonra tüm kuskularinizi biryana birakacak ve onun gerçek bir yildiz gemisi olduguna inanacaksiniz. Daha yakindan bakarsaniz bunun nedenini açikça görebilirsiniz. Çünkü o, 23. yüzyil teknolojisinin mükemmel bir örnegi... Ama, tüm bunlarin günümüzde gerçege dönüsememesi, gerçekten çok üzüntü verici.

Star Trek reknolojisi, filmin ilk günlerinde bile gerçek bilim ve mühendislige dayaniyordu. Gerçekten de Dr. McCoy ve Basmühendis Scott'in kullandigi bazi 23. yüzyil cihazlari, günümüzde satisa sunuldu bile... Hem de sadece 25 yil sonra... Enjektörler yerine kullanilan "hipodermik sprey"ler artik çogu hastanede kullaniliyor. Konusulan emirleri anlayan ve konusan bilgisayarsa günümüzde birçok kisinin masasinda.

ENTERPRISE NCC-1701-D, yani The Next Generation'un gemisi, sanat yönetmeni Rick Sternbach ce yapim sorumlusu Mike Okuda'nin ürünü... Onlarin yarattikleri geminin sekli ve mitolojik teknolojisi, filmin el kitabinda ve CD-ROM2unda açiklaniyor.

Sternbach, gerçek bir uzay araci olusturabilmenin, mühendislik ya da matematik geçmisi olan kisilerin isi oldugunu kabul ediyor. Ona göre Enterprise'in uçus testinin yapilmasina bile gerek yok... Ancak bazen onlarin hayal güçlerinin bile çok tutucu oldugu ortaya çikiyor. Mike Okuda, bir anisini söyle anlatiyor; "Rick, PADD'i, yani tüm mürettebatin güvendigi, elle idare edilen bilgisayar terminalini yapti. Ona dügmelerin nerede oldugunu sordun. Üç hafta sonra Apple, 'Newton'i yaratti... Onda hiç dügme bulunmuyordu...

WARPDRIVE ve WORMHOLE

SANAL GERÇEKLiK

TIP MUCiZELERi

BiLGiSAYARLAR

ISINLAMA TEKNOLOJiSi

PHASER